Comparative Study About 4 and 5 Star Hotels in Antalya and Barcelona According to Tourist Ratings at Holidaycheck Web Site


GÜNGÖR O., YÜCEL GÜNGÖR M., DOĞAN S.

Seyahat ve Otel İşletmeciliği Dergisi, vol.15, no.1, pp.74-88, 2018 (Peer-Reviewed Journal) identifier

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 15 Issue: 1
  • Publication Date: 2018
  • Journal Name: Seyahat ve Otel İşletmeciliği Dergisi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.74-88
  • Ondokuz Mayıs University Affiliated: Yes

Abstract

Because the intangibilty of tourism product, reviews and ratings at online review web sites where real consumers share their experiences, become the most important information sources. In this research, according to ratings at Holidaycheck web site which is used mainly by German speaking tourists, it is aimed to compare 4 and 5 star hotels in Barcelona and Antalya. Documents analysis was used to collect data, collected data were uploaded to SPSS 20.0 and non paramectric methods were used to test the hypotheses. The findings showed that tourists were more satisfied with staff service at hotels in Barcelona than hotels in Antalya. Plus, they were more satisfied with sports and entertaintment facilities at hotels in Antalya than hotels in Barcelona.
Turizm endüstrisinde sunulan ürünün soyut özelliğe sahip olması nedeniyle gerçek tüketicilerin deneyimlerini paylaştıkları çevrimiçi yorum sitelerindeki yorumlar ve değerlendirmeler en önemli bilgi kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmada Almanca dilini konuşan turistlerin ağırlıklı olarak kullandığı Holidaycheck web sitesinde yer alan değerlendirmelere göre Barselona ve Antalya’daki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Doküman analizi ile toplanan veriler SPSS 20.0 paket programına yüklenmiş ve araştırmanın amacına uygun olarak kurulan hipotezler, parametrik olmayan yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, turistlerin Barselona’daki konaklama işletmelerinin personelinin sunduğu hizmetten daha memnunken, Antalya’da faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin sunduğu spor ve eğlence hizmetlerinden daha memnun olduğunu göstermiştir.