General Information

Biography

1985  yılında Samsun'da doğdu. İlk  ve  orta  öğrenimini  Samsun  Kazım  Orbay  İlköğretim Okulu’nda, lise eğitimini ise Samsun Huriye Süer Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü ve Anadolu Üniversitesi Tarih bölümünde lisans eğitimlerini tamamladı.
Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve inkılap Tarihi Enstitüsü’nde  tezli  yüksek lisansını tamamlamasının ardından aynı üniversitenin çeşitli fakültelerinde 31. madde kapsamında okutmanlık yaparak Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersini verdi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde  Türkiye Cumhuriyeti Tarihi anabilim dalında doktorasını tamamladı. 
Türk  siyasi  ve  ekonomi tarihi alanlarında yayınlanmış makaleleri ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş çeşitli bildirileri vardır.
Yazarın müstakil, ortak yazar ve editör olmak üzere toplam 5 adet kitabı bulunmaktadır.

2015-2021 yılları arasında Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde  tarih uzmanı ve müze sorumlusu olarak görev yapan Yalçın, 2021-2023 arasında Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın tarihi serüveninin anlatıldığı  CSO1826 Sergi Alanı'nda iki yıl Sanat Galerisi ve Müze Sorumlusu olarak görev yaptı. Yalçın Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmakta ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II derslerini vermektedir. Ayrıca OMÜ Rektörlük Ortak Dersler Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

Contact

Email
ercan.yalcin@omu.edu.tr
Web Page
https://avesis.omu.edu.tr/ercan.yalcin
Office Phone
+90 362 312 1919 Extension: 5758
Address
Ortak Dersler Bölüm Başkanlığı Eğitim Fakültesi B Blok 5. Kat Kurupelit / SAMSUN