General Information

Institutional Information: Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, Bağ Yetiştirme Ve Islahı Anabilim Dalı
Research Areas: Agricultural Sciences, Agriculture, Garden Plants, Fruit Breeding and Breeding, Berries, Cultivation and Breeding

Names in Publications: Çelik, H; Hüseyin ÇELİK; Huseyin CELIK; Celik H.,

Metrics

Publication

249

Citation (WoS)

173

H-Index (WoS)

7

Citation (Scopus)

353

H-Index (Scopus)

8

Project

53

Thesis Advisory

14

Open Access

93
UN Sustainable Development Goals

Biography

1965 yılında Rize İli Güneysu İlçesi Yüksekköy’de doğan Hüseyin ÇELİK, İlk ve Orta öğretimini Rize’de, Lise tahsilini ise 1983 yılında mezun olduğu Rize I. Endüstri Meslek Lisesi (Rize Tevfik İleri Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi) Elektrik Bölümünde tamamlamıştır.  1988 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü mezun olup 1995 yılında Bağ Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalında Bilim Doktoru, 1996 yılında aynı alanda Yardımcı doçent, 2003 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör olmuştur.

Genel olarak asmanın çoğaltılması, yeni çeşit geliştirmede melezleme ve seleksiyon ıslahı, hastalıklara dayanıklılık ile üzümde kalite-kantite üzerine çalışmalar yapmaktadır. Karadeniz Bölgesine özgü kokulu üzümler (Vitis labrusca L) üzerine yaptığı ıslah çalışmaları ile Türkiye’de ilk kez 5 adet kokulu üzüm çeşidini (‘Ülkemiz’, ‘Rizessi’, Rizellim, ‘Çeliksu’ ve ‘Rizpem’) tescil ederek ülke bağcılığına kazandırmıştır.   

Türkiye’de tarımı yapılmayan, bilinmeyen veya doğada kalmış yeni üzümsü meyvelerden MAVİYEMİŞ, Turnayemişi, Kekreyemiş, Güzyemişi, Çayüzümü, Çobanüzümü meyvelerinin isim babası ve bu meyve türlerinin Türk tarımına katılmasını sağlayan akademisyendir. Fonksiyonel gıda olarak kullanılmakta olan maviyemiş, turnayemişi, kekreyemiş, güzyemişi, çayüzümü ve çobanüzümü türlerinin yanı sıra aronya, altın çilek, goji berry, balyemişi üzerinde de çalışmaları vardır.   

İki binli yıllara kadar Türkiye’de bitkisi ve/veya meyvesi olmayan ve dünyada BLUEBERRY olarak ünlenmiş olan MAVİYEMİŞ meyvesini Türkiye’ye ilk kez tanıtmış ve Türkiye’nin çok farklı bölgelerinde maviyemiş çeşitlerinin adaptasyonu, çoğaltılması, verim-kalite ile büyüme ve gelişme çalışmalarını bizzat yürütmüştür. Yurt dışında tescilli MAVİYEMİŞ çeşitlerini Türkiye’de de tescil ederek Türkiye’de maviyemiş fidancılığını başlatmış, ülkemizin hemen her bölgesinde toprakta veya topraksız kültürde ve saksıda binlerce dekar maviyemiş bahçesinin kurulumunda bizzat yer almış veya hektarlarca maviyemiş bahçesinin kurulumuna teknik-akademik destek-danışmanlık vermiştir. MAVİYEMİŞ meyvesinin reçel, yaş pasta, meyve suyu, dondurma ve meyveli pasta sanayisinde de işlenmesini sağlayarak Türkiye’de sektör haline gelmesinde öncülük etmiştir.

Bağ yetiştirme ve ıslahı, üzümsü meyveler üzerine 19 adedi kitap (kitapta bölüm) olmak üzere 280 adet bilimsel yayını bulunmaktadır.

Bağcılık ve Türkiye’nin yeni üzümsü meyveleri üzerine TÜBİTAK, DPT, AB, İkili İşbirliği, Üniversite Bilimsel Araştırma (BAP), Sosyal Riski Azaltma (SRAP), Üniversite-Sanayi işbirliği ve AR-GE, Özel Sektör AR-GE ve/veya Proje Danışmanlığı, Kalkınma Ajansları, Sivil Toplum Kuruluşları (Vakıflar) ve Ziraat Odaları desteğinde onlarca proje yürütmüş veya bu projelerde araştırmacı olarak yer almıştır.

Üzüm yetiştiriciliği (bağcılık) ve MAVİYEMİŞ olmak üzere Türkiye’nin yeni üzümsü meyveleri üzerine 20’nin üzerinde firmaya teknik, idari, bilimsel ve teknolojik danışmanlıklar yapmış ve yapmaya devam etmektedir. “Tohumdan ağaca”, “Benim Meyvem-Benim Ağacım, Benim Bahçem”, “En Güzel Balkon Benim”, “Balkonda Tarım”, “Hobi Bahçemi Kuruyorum” … gibi birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır.

Dekan Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Bölüm Başkanlığı, Bölüm Başkan Yardımcılığı, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Başkanlığı, Bağ Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı Başkanlığı, Samsun Rizeliler Yardım ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcılığı ve Kurucular Kurulu Üyeliği, Çevre ve Bilgisayar-Teknoloji Kulübü Danışmanlığı, Öğrenci danışmanlıkları, Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör Temsilcilikleri, Fakülte Kurulu, Enstitü Kurulu Üyelikleri, Kalite Kurulu Başkanlığı, Bilimsel dergi baş editörlükleri ve yayın kurulu üyelikleri, Orman ve Çevre Düzenleme Kurulu Üyeliği ve Bilimsel Projeler Değerlendirme Komisyonu (BAP) üyeliği gibi birçok akademik ve akademi dışı üyelik görev ve jüri üyeliklerinde bulunmuştur.

Yazılı, görsel ve işitsel birçok medya organlarında onlarca haber, TV ve Radyo programına katılarak ürettiği bilgileri tüm Türkiye’deki çiftçilere yaymıştır. MAVİYEMİŞ başta olmak üzere yeni meyve türlerinin tanıtımı için binlerce broşür, poster, CD ve sosyal medya ortamında (https://www.youtube.com/@blueberryTR/videos) videolar hazırlayarak dağıtmıştır. Amerika, Almanya, Hollanda, Polonya, Azerbaycan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek Cumhuriyeti ve Gürcistan gibi birçok yabancı ülkede kısa ve/veya orta uzun süreli periyotlarda bilimsel ve teknik-teknolojik yenilik çalışmalarında bulunmuş, birçok uluslararası sempozyum ve kongreye iştirak etmiştir. Yüzlerce seminer, panel, sempozyum, kongre, bilimsel proje değerlendirme, atama-akademik yükseltilme vb. jürilerde yer almıştır.      

Bilim İnsanı ödülü, yayın teşvik ödülleri, yedek subaylık döneminde ise Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarından alınmış üstün başarı ödüllerine sahiptir.  

Bağcılık ve Türkiye’nin yeni üzümsü meyveleri konularında 3 doktora ve 15 yüksek lisans tez danışmanlığı yapmıştır.

İyi derecede İngilizce bilmekte olup 3 erkek çocuk babasıdır.  

 

 LİNKLER

https://www.youtube.com/@blueberryTR/videos  

https://www.instagram.com/profhuseyincelik?igsh=NXczbjM3Y3VndjRr&utm_source=qr 

https://www.facebook.com/profhuseyincelik?mibextid=PtKPJ9 

https://www.researchgate.net/profile/Huseyin-Celik 

https://personel.omu.edu.tr/tr/huscelik 
https://akademik.yok.gov.tr/AkademikArama/view/viewAuthor.jsp 

Contact

Email
huscelik@omu.edu.tr
Other Email
profdrhuseyincelik@gmail.com
Web Page
https://avesis.omu.edu.tr/huscelik
Office Phone
+90 362 312 1919 Extension: 1132
Fax Phone
+90 362 457 6034
Office
OMÜ Ziraat Fakültesi-Bahçe Bitkileri Bölümü
Address
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, Körfez Mah. 55200 Atakum-SAMSUN