General Information

Institutional Information: Mühendislik Fakültesi, Inşaat Mühendisliği Bölümü, Yapı Anabilim Dalı
Research Areas: Civil Engineering, Structure, Buildings (industrial, commercial and public), Structural Engineering, Concrete Structures

Biography

    Zeki KARACA 1972 yılında Samsun' da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini 1978-1989 yılları arasında Samsun' da tamamlayarak, 1989-1990 öğretim yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü' ne girdi.

    Lisans öğrenimi sırasında 2. sınıftan itibaren D.S.İ.' den karşılıklı, 3. sınıftan itibaren ise TÜBİTAK' tan başarıya ödül niteliğinde verilen karşılıksız burs aldı, ayrıca kendisine 1991 ve 1992 yıllarında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi tarafından da iki kez sınıf birinciliği ödülü verildi. Lisans öğrenimini, 1992-1993 öğretim yılı Haziran döneminde bölüm birincisi, fakülte ikincisi olarak bitirdi ve aynı yıl mezun olduğu bölümde Yüksek Lisans öğrenimine başladı.

    Ekim 1993' de, Ondokuzmayıs Üniversitesi' nde yeni kurulan Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü' nün açtığı sınavı kazanarak, Ocak 1994' de bu bölümün Yapı Anabilim Dalı' na Araştırma Görevlisi olarak atandı. D.S.İ. 'den aldığı karşılıklı burstan dolayı bulunan mecburi hizmeti, bu üniversiteye devredildi.

   Ocak 1996' da Prof. Dr. Ing. Ahmet DURMUŞ danışmanlığında ‘Bir Sentez Çalışması Işığında Nervürlü Donatılı Hafif ve Geleneksel Betonarme Kiriş Davranışlarının Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi’ konusunda hazırladığı yüksek lisans teziyle "İnşaat Yüksek Mühendisi" unvanını alarak Şubat 1996' da Doktora öğrenimine başladı.

    Doktora eğitimi için, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden aldığı görevlendirme ile Karadeniz Teknik Üniversitesinde Araştırma görevliliği yaparak, Prof. Dr. Ing. Ahmet DURMUŞ danışmanlığında ‘Betonarme Silindirik Siloların Deprem Etkisindeki Davranışlarının Analitik ve Sayısal Yöntemlerle Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi’ konusunda hazırladığı doktora teziyle “Doktor” unvanını aldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne geri dönerek 2000 yılında Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Ana Bilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atanan KARACA, 2012 yılında Doçent, 2018 yılında ise Profesör unvanlarını aldı.

    Lisans, lisansüstü eğitimde birçok dersin yürütücülüğünü yapıp 20 adet başarıyla tamamlanan lisansüstü teze danışmanlık yapan KARACA; Bölüm Başkan yardımcılığı, Enstitü müdür yardımcılığı, Dekan yardımcılığı ve halen de sürdürdüğü Bölüm Başkanlığı görevlerinde de bulunmuştur.

     Evli olup bir çocuğu bulunan Prof. Dr. Zeki KARACA, İngilizce bilmekte ve halen, Ondokuzmayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir..

Contact

Email
zekikrc@omu.edu.tr
Other Email
zekaraca72@gmail.com
Web Page
https://avesis.omu.edu.tr/zekikrc
Office Phone
+90 362 312 1919 Extension: 1032
Address
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü SAMSUN